Obsah
Zprávy
Zdůvodnění proč se dělají opatření MZ
Jak nakládat s odpadem v době koranovirové pandemie
Mimořádná opatření
v příloze naleznete mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 30. 3. 2020, která jsou účinná od 1. 4. 2020 od 6:00 hodin do 11. 4. 2020 do 6:00 hodin.
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které se týká výjimky nosení respirátoru, roušky, ústenky, šátku, šálu nebo jiného prostředku, které brání šíření kapének, je určeno pro děti do dvou let věku a řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle, je účinné od 31. 3. 2020.
celý text
Informace Ministerstva vnitra
Stanovisko MZe
občas se objeví dotaz na aktivity v příprodě v této době.
Zasíláme výklad MZe z 16. 3. 2020 k rybaření, myslivosti a včelařství. Nyní tedy k tomu platí povinnost mít roušku či jinou ochranu dýchacích cest.
celý text
Prokazování totožnosti
Jak správně nosit roušku
Aby rouška plnila svůj účel, jak má, je třeba dodržet tyto postupy.
1. Před nandáním roušky si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou, případně použijte dezinfekci na bázi alkoholu.
2. Rouškou si zakryjte nos a ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.
3. Při nošení se roušky nedotýkejte, na ruce se vám tak nedostanou nachytané viry a bakterie. Pokud tak učiníte, ruce si umyjte či dezinfikujte.
4. Jakmile rouška zvlhne, vyměňte ji za novou, a to nejpozději po 2 až 3 hodinách nošení. V takovém případě totiž přestávají fungovat její filtrační vlastnosti a rouška tak ztrácí účinnost.
5. Roušku sundejte zezadu tak, že ji uchopíte pouze za tkalouny či gumičky. Nedotýkejte se její přední části.
6. Papírovou roušku po sejmutí ihned vyhoďte do uzavíratelného odpadkového koše. Látkovou roušku uchovejte v uzavřené nádobě a před dalším použitím ji vyvařte.
7. Následně si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou, případně vydezinfikujte.
celý text
Technizká zpráva 1. SčV
Nové informace MPSV
Kromě dalších velmi důležitých informací byla vydána zpráva o dohodě MPSV s ČSSZ a Českou poštou možnost vydávat důchody na základě plných mocí:
Cit.: "13:30 - Během nouzového stavu senioři nebudou muset pro důchod na poštu osobně. Dočasně bude možné vyzvedávat důchody na základě plné moci. Česká správa sociálního zabezpečení po dohodě s MPSV a Českou poštou umožní, aby po dobu vyhlášení nouzového stavu měli poživatelé důchodu možnost požádat o převzetí důchodu své příbuzné nebo jiné důvěryhodné osoby. Další informace a formulář plné moci ZDE
Proto rozhodně doporučujeme využívat těchto možností před ustanovováním zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění podle zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Tímto opatřením, které považujeme za velmi žádoucí, se zabrání zatěžování praktických lékařů při vydávání potvrzení pro řízení ve správním řízení, vč. Vašeho ověřování skutečností pro oprávněnost ustanovení zvláštního příjemce a tím i fyzického kontaktu s klienty. Plná moc od oprávněných příjemců nemusí být ověřená.
Prosíme, abyste případné žadatele o ustanovení zvláštního příjemce o této možnosti informovali, a to i v případě, kdy máte dosud zahájené a neukončené správní řízení - př. vzetí žádosti.
Z pochopitelných důvodů není nyní prioritou plnění povinnosti obcí pravidelné kontroly zvláštních příjemců jak si plní své povinnosti. Na kontrolu se zaměřte jen v případě vážného podezření na zneužívání, s tím, že budete minimalizovat fyzický kontakt na opravdu nezbytné případy v rámci dosud doporučovaného sociálního šetření.
V případě potřeby se můžete obracet i na kolegyni Jitku Cardovu, tel.: 257 194, mobil: 724 181 247, e-mail: cardova@kr-s.cz
celý text